Kancelarija za skrining raka spasava živote

Srbija spada među evropske zemlje sa visokom stopom smrtnosti od raka. Svake godine u Srbiji se registruje oko 40.000 novih slučajeva raka, a oko 21.000 ljudi umre od malignih bolesti. Po oboljevanju od raka, Srbija je na 12. mestu, a po smrtnosti na 2. mestu u Evropi, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“, koji jasno ukazuju na neophodnost većeg angažovanja na preventivi i ranom otkrivanju raka.

Do 2013, u Srbiji je postojao sistem oportunog skrininga (građani su se podvrgavali pregledima na sopstvenu inicijativu – nije bilo mera predostrožnosti u vidu poziva na pregled), ali nije postojao sistemski program ciljanih pregleda koji bi smanjili stopu smrtnosti od malignih oboljenja i sprečili njihovu pojavu kod zdravih ljudi.

Takozvani oportuni skrining je obuhvatao samo 20 odsto populacije potencijalno podobne za programe skrininga dojke, grlića materice i debelog creva. Glavni problem je bio, i još uvek jeste, nepoznavanje rizičnih vidova ponašanja i nedovoljna primena pozitivnih iskustava EU u sprovođenju prevencije i programa ranog otkrivanja malignih oboljenja.

Uz podršku Evropske unije, Srbija je dobila Nacionalnu kancelariju za skrining (NCSO – www.screeningserbia.rs) koja koordinira napore uložene u svrhu borbe protiv tri najčešća oblika raka. Kancelarija, osnovana u okviru Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, usmerava stručnjake uključene u skrining programe i održava bazu podataka o skrininzima u skladu sa međunarodnim standardima javnog zdravlja. 

U okviru projekta održane su brojne obuke zdravstvenih radnika uključenih u programe skrininga. Tokom realizacije projekta, sprovedenog u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije, oko 500 zdravstvenih radnika (radiologa, radiografskih tehničara, citotehničara, citopatologa i gastroenterologa) završilo je posebne kurseve, čime su obučeni za rad u oblasti ranog skrininga raka. Ukupno 50 stručnjaka iz okružnih instituta i zavoda za javno zdravlje obučeno je za rad sa lekarima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti o metodama ranog otkrivanja raka.

Sproveden širom zemlje, ovo je bio jedan od najuspešnijih projekata zdravstvenog sistema u Srbiji, imajući u vidu činjenicu da je NCSO osnovana kao centralizovana institucija za prikupljanje podataka o broju slučajeva obolelih od malignih bolesti i da od tada uspešno radi. 

Istovremeno, kako bi se podigla svest građana, sprovedena je medijska kampanja sa osnovnom porukom da se građani uključe u organizovane preglede po pozivu svog lekara.

Uz sredstva EU u iznosu od 1.820.000 evra obezbeđena u okviru pratećeg projekta pružanja tehničke pomoći, klinički centri u Srbiji opremljeni su neophodnom opremom za rano otkrivanje tri najčešća maligna oboljenja. Nabavljen je 21 mamograf, 18 kolonoskopa, 64 mikroskopa i kompjuterska oprema za 15 centara za citološki pregled. 

Last updated: 17. Januar 2025. 13:06